IELTS&TOEFL

Yurtdışında okumak isteyenler için en önemli konulardan birisi İngilizce seviyesinin belgelenmesidir. IELTS mi, TOEFL mı?  Tüm dünyada geçerli olan bu iki sınavı sizin için karşılaştırdık.

IELTS Nedir?
IELTS Sınavı dünya çapında İngilizce dil yeteğinizi ölçmeyi hedefleyen bir sınavdır. IELTS, Türkiye'de ki özel kurumlar dahil Dünya çapında geçerliliği olan İngilizce Seviye belirleme sınavıdır.
 
IELTS Sınavı 4 farklı alanda İngilizce seviyenizi(dinleme, okuma, yazma ve konuşma) ayrı ayrı ve toplamda ölçmeyi hedefler.
 
İngiltere çıkışlı olan bu sınav IELTS Academic ve IELTS General olmak üzere iki ana kategoride yapılmaktadır.
 
IELTS Sınavı toplam süresi 2 saat 45 dk'dır.
 
TOEFL (Test of English as a Foreign Language), yurt dışında alacağınız her türlü eğitimi mümkün kılabilecek bir İngilizce dil sınavıdır. Dünyaca kabul gören TOEFL sınavı, 130 farklı ülkedeki 8500'ü aşkın eğitim kurumunda geçerliliğe sahiptir. Amerika'da eğitim veren üniversiteler başta olmak üzere Avustralya, Kanada, İngiltere gibi eğitim sektörü öncülerinin eğitim kuruluşlarında kendinize yer bulmanızı sağlayacak TOEFL testi, dünyanın en iyi 100 üniversitesinin tamamında İngilizce seviyesi belgesi olarak kabul edilir. Yurt dışında üniversite (veya yüksek lisans) hedefiniz var ise, TOEFL sınavını vermek sizin için kaçınılmaz bir görev olacaktır.